oracle_architecture

معماری اوراکل در Hard شامل بخش های ذیل میباشد:

  • DF (Data File)

اشیائی که نیاز به فضای هارد دارند در داخل DFها ذخیره می شوند از حمله جداول،ایندکس ها و غیره در اوراکل از 1 تا 100 DF می توان ایجاد کرد.

توزیع اطلاعات بر روی دیسک از طریق تعریف چندین DF برروی دیسک های مختلف انجام می گیرد و اینکار می تواند کارایی بانک اطلاعاتی را افزایش دهد.

DF ها  در ساختاری منطقی با نام Tablespace قرار داده می شوند هر Tablespace می تواند یک یا چند DF را در خود قرار دهد.

یک Tablespace می تواند اطلاعات یک یا چند Object را درون خود نگهداری کند. به طور کلی هنگامی که جدول یا ایندکس ایجاد می کنیم می توانیم Tablespace آن را مشخص کنیم بستگی به اینکه TSها چند DF و هرکدام از DFها بر روی کدام پارتیشن دیسک تعریف شده اند اطلاعات را بر روی آن قرار داده می شود.

  • Online Redo Log File

هر تغییری در ساختار یا اطلاعات موجود بانک اطلاعاتی در این فایل ها نوشته می شود مزیتی که این فایل ها برای بانک اطلاعاتی اجرا می کند شامل موارد ذیل است:

  • افزایش سرعت بانک اطلاعاتی از طریق کاهش دفعات نوشتن تغییرات بر روی دیسک.
  • در این فایل ها فقط داده های تغییر یافته نگهداری می‌شود ، اگر به هر دلیلی پایگاه داده فرصت نوشتن اطلاعات بر روی دیسک را پیدا نکرد اطلاعات تغییر یافته در یکی از فایل های
    Redo Log Fileوجود دارد و پایگاه داده می تواند از طریق آن Recovery را انجام دهد.

Redo Log File ها در دسته بندی های با نامGroup  Redo Log File قرار داده می شوند که هر Group می تواند شامل یک یا چندین Redo Log File باشد. وجود حداقل 2 گروه برای بانک اطلاعاتی الزامی است ، اوراکل به هنگام نصب 2 گروه که در داخل هر گروه یک Redo Log File وجود دارد را در نظر میگیرد.

نحوه نوشتن اطلاعات بر روی Redo Log File ها بصورت گروه به گروه انجام می شود، فرض کنید که Group #1 در حال حاضر Current است و اطلاعات بر روی آن نوشته می شود به محض اینکه فضای Redo Log File های موجود در Group #1 تکمیل شد عملیات Log Switch اتفاق می افتد ، با انجام این عملیات Check Point اتفاق می افتد که Check Point با صدا زدن
DBWR(DataBase WRiter) نوشتن اطلاعات موجود در Redo Log File ی که هم اکنون Active است را انجام می دهد، Log Swith را می توان بصورت دستی هم اجرا کرد.

 

 

 

علاقمندان به مطالعه ادامه مبحث معماری oracle می توانید از طریق لینک زیر فایل مربوطه را دانلود بفرمایند.

دانلود فایل Pdf